Ostatnio na forum:

"Gry strategiczne"

Potrafisz pomóc? Napisz odpowiedź i złap 5 punktów! :)

redakcja reklama współpraca kontakt aktualności procesory karty graficzne   laptopy i notebooki   zestawy komputerowe forum rankingi i overclocking download konkurs

Pokaż listę:

AMD

Intel

Szybkie wyszukiwanie:


Podkategorie:

Porównanie procesorów Ranking procesorów

Najczęściej wybierane:

+ Intel Core 2 Quad Q6600 + Intel Pentium Dual-Core E5200 + Intel Core 2 Duo E7200 + Intel Core 2 Quad Q9550 + Intel Core 2 Duo E8400 + Intel Core 2 Duo E6550 + Intel Core 2 Quad Q8200 + AMD Athlon 64 X2 6000+ + Intel Core 2 Duo E8200 + Intel Core 2 Duo E7300

Procesory

Spis treści:

Jak wybrać odpowiedni procesor? Na co zwracać uwagę przy wyborze procesora? BOX czy OEM, czyli sprawy gwarancji i opakowania. Benchmarki syntetyczne - czym są i co nam dają? Overclocking, czyli "podkręć" swój procesor. Parametry procesora.
Ranking procesorów. Porównanie procesorów - automatyczny komparator wydajnościowy.

Jak wybrać odpowiedni procesor?

W obecnej chwili podzespoły komputerowe nie są już tak drogie, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Raczej bez problemu możemy pozwolić sobie na zakup procesora dwu-, trzy-, cztero-rdzeniowego w cenie zaledwie kilkuset złotych, którego moc obliczeniowa nieporównywalnie przewyższa znane nam jednordzeniowe modele sprzed paru lat oraz zapewnia nam o wiele większy komfort pracy.

Przed wyborem procesora należy zastanowić się, przede wszystkim, do jakich zadań będzie on wykorzystywany. Smutny fakt jest taki, że niewielka liczba aplikacji na dzień dzisiejszy wykorzystuje moc obliczeniową czterordzeniowych procesorów. Do takich aplikacji najczęściej należą najnowsze gry oraz zoptymalizowane pod wielowątkowość programy do zadań profesjonalnych (renderowanie grafiki trójwymiarowej, kodowanie i obróbka filmów, projektowanie zaawansowane itp.). Większość nowszych aplikacji potrafi w pełni wykorzystać dwa rdzenie procesora, dlatego często lepszym wyborem jest kupienie wysokotaktowanej dwurdzeniowej jednostki centralnej, niż niżej taktowanego procesora czterordzeniowego. Takie rozwiązanie polecane jest głównie wielbicielom wirtualnej rozrywki. Procesory jednordzeniowe są natomiast na obecną chwilę niepopularne i w zdecydowanej większości nie spełniają dobrze swojego przeznaczenia, gdy narazimy je na wymagające dużej mocy obliczeniowej zadania. Niemniej jednak do zastosowań biurowych nadają się całkiem dobrze, a kupić je można w obecnej chwili za naprawdę niewielkie pieniądze.

Na co zwracać uwagę przy wyborze procesora?

Przede wszystkim na to, czy płyta główna, którą posiadamy, jest kompatybilna z procesorem, który chcemy kupić. Mówi o tym rodzaj zastosowanego na płycie gniazda, które pozwala na zamontowanie konkretnego typu procesorów. Druga sprawa, to oczywiście testy wydajności. Takie, które reprezentują rodzaj zadań, do których będziemy używać naszego nowego procesora. Prawda jest taka, że parametry techniczne niewiele mówią o wydajności procesora. Taktowanie rdzenia nie jest najważniejszym parametrem i nie można porównywać procesorów różnej "katategorii technologicznej" bazując na tym aspekcie. Nie jest prawdą, że czterordzeniowy procesor taktowany zegarem 3 GHz jest tak samo wydajny jak 12-gigahercowy jednordzeniowiec. Nie mnożymy taktowania przez ilość rdzeni, tak jak nie sumujemy rozmiaru pamięci Cache, jeżeli jest przydzielona osobno każdemu z rdzeni.

BOX czy OEM, czyli sprawy gwarancji i opakowania.

Procesory mogą być sprzedawane w dwóch różnych wersjach: BOX oraz OEM. Wersja boksowa zapewnia nam zazwyczaj 36 miesięcy gwarancji oraz dołączony przez producenta system chłodzenia. Za wersję OEM zapłacimy mniej, ale kosztem krótszej gwarancji (12 miesięcy) oraz braku chłodzenia, które będziemy musieli na własną rękę dokupić. Warto się zastanowić, która opcja jest dla nas lepsza.

Benchmarki syntetyczne - czym są i co nam dają?

Benchmarki syntetyczne to specjalne programy testujące procesory pod kątem ustalonych z góry przez ich twórców zadań. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy programy takie, jak Futuremark 3DMark, Everest, SiSoft Sandra, Passmark, Aquamark i wiele innych. Niestety testy syntetyczne często nie odzwierciedlają prawdziwych różnic w wydajności procesorów, gdyby zapędzić je do innych, konkretnych zadań w programach stosowanych przez nas na codzień.

Overclocking, czyli "podkręć" swój procesor.

Czym jest overclocking? Overclocking, czyli "podkręcanie", to zespół działań mających na celu zwiększenie mocy obliczeniowej procesora, poprzez zmianę jego standardowych parametrów (najczęściej przy użyciu BIOSu). Działania te polegają zazwyczaj na przetaktowaniu procesora dzięki zmianie taktowania magistrali i/lub wartości mnożnika. Wiąże się to często ze zwiększeniem napięć na rdzeniu, co niesie za sobą wzrost wydzielanego ciepła, a w następnej kolejności przymus wymiany chłodzenia na bardziej efektywne. Obecne płyty główne (głównie te z droższej półki) pozwalają na przekonfigurowanie parametrów procesora i zabezpieczają przed jego przegrzaniem lub spaleniem. Jest to jednak wyrażenie zbyt ogólnikowe, dlatego przed podjęciem się jakichkolwiek działań związanych z podkręcaniem, radzimy zapoznać się z informacjami dostarczanymi przez specjalistyczne serwisy internetowe poświęcone temu zagadnieniu lub spytać ekspertów u nas na Forum.

Parametry procesora.

O tym pisano już wiele artykułów, większość danych dostępnych jest na wikipedii, więc tutaj tylko pokrótce:

Producent. Topowym producentem procesorów na świecie jest w chwili obecnej firma Intel, która już od dłuższego czasu posiada lwią część rynku dzięki wprowadzeniu rewelacyjnych procesorów z rodziny Core2, Core i5 oraz Core i7. Jest to też na obecną chwilę lider wydajności, który w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie odda korony swojemu najgroźniejszemu rywalowi, AMD. Advanced Micro Devices produkuje procesory celując głównie w tzw. "średnią półkę", konkurując bardziej na płaszczyźnie cenowej niż wydajnościowej. Obie firmy mają swoich zwolenników, jednak wśród graczy i wymagających użytkowników prym wiedzie zdecydowanie Intel. W zastosowaniach biurowych, dzięki niskim cenom, nieco więcej ma do powiedzenia AMD (co jest i tak kwestią mocno sporną - ile osób, tyle zdań na ten temat).

Proces technologiczny. Nanosekunda jest główną jednostką pomiarową stosowaną do badania czasu dostępu do danych w pamięciach elektronicznych. Światło w ciągu jednej nanosekundy potrafi pokonać dystans zaledwie... ~30cm. Może to i śmiesznie brzmi, ale głównym ogranicznikiem szybkości działania komputerów w dzisiejszych czasach jest... potwornie wolna prędkość światła :). Dlatego, nie będąc w stanie przyspieszyć światła, inżynierowie pracujący nad rozwojem nanotechnologii starają się zamiast tego zmniejszać odległości pomiędzy zastosowanymi w procesorach tranzystorami. Obecnie najnowsze procesory produkowane są w procesie technologicznym 32nm. Jak to się ma do siebie w praktyce? Niższy proces technologiczny zapewnia mniejszy pobór energii, a co za tym idzie ogranicza wydzielanie ciepła. Oczywiście zastosowanie niższego procesu technologicznego oznacza także niższe koszty produkcji podzespołów.

Ilość rdzeni. W czasach "świetności" procesorów Athlon 64 oraz Pentium 4, głównym problemem był fakt, że wraz ze zwiększaniem taktowania wzrastała ilość ciepła wydzielana przez procesor. Producenci musieli wymyślić nowy sposób na zwiększenie mocy obliczeniowej jednostek centralnych. Takim nowym sposobem okazało się zastosowanie większej ilości współpracujących ze sobą rdzeni. Obecnie trwają prace nad szesnastowątkowym procesorem ośmiordzeniowym. Niestety, ilość rdzeni to nie wszystko. Ważne jest również, by aplikacje, na których pracujemy, były w stanie wszystkie te rdzenie obsłużyć i w pełni wykorzystać ich moc obliczeniową.

Taktowanie rdzenia to główny parametr wpływający na wydajność procesora, gdyby porównać jego osiągi do procesorów z tej samej rodziny. Taktowanie określa ilość podstawowych operacji, jakie procesor może wykonać w ciągu jednej sekundy. Przykładowo, procesor Core 2 Duo E8200 taktowany zegarem 2,66 GHz będzie zawsze wolniejszy od procesora Core 2 Duo E8400, którego taktowanie wynosi 3 GHz. Natomiast nie można przyjąć, dla przykładu, że taktowany również zegarem 3 GHz Athlon 64 X2 6000+ zapewni taką samą wydajność jak wspomniany Core 2 Duo E8400, gdyż wpływ na wydajność ma cała architektura układu, nie tylko jego zegar jednostki centralnej.

Socket, czyli tzw. gniazdo procesora, informuje o relacji kompatybilności płyty głównej z danym procesorem oraz stanowi główną bramę komunikacji pomiędzy tymi dwoma podzespołami. Przykładowo, dla procesorów rodziny Core2, podstawowym gniazdem jest Socket LGA 775. Dla Athlonów 64 X2 jest to Socket AM2. Dla procesorów Intel Core i7 gniazdem jest LGA 1366, a w przypadku najnowszych Phenomów - Socket AM3. Więcej informacji można znaleźć przeglądając karty w naszym katalogu procesorów.

Pamięć Cache, czyt. "kesz" (jak "cash"), to pamięć podręczna procesora przechowująca określoną ilość bajtów informacji, które w krótkim czasie mają zostać przetworzone. Pamięć cache, która charakteryzuje się bardzo krótkim czasem dostępu, stanowi usprawnienie w przesyłaniu danych względem wolniejszej pamięci RAM. Istnieje kilka poziomów pamięci cache. Pamięć poziomu L1, o najmniejszej zazwyczaj pojemności, jest bezpośrednio zintegrowana z rdzeniem procesora i przyspiesza dostęp do bloków pamięci wyższego poziomu (L2 i L3).

Strona istnieje od 4 kwietnia 2008 roku.
Wygenerowano w 0.06026888s

Copyright (c) 2008-2011 BenchIt.pl

BenchIt.pl - Wortal Technologiczny | Katalog procesorów - Intel, AMD | Porównanie wydajności procesorów mobilnych i desktopowych | Ranking wydajności procesorów | Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core 2 Extreme, Core i7, Pentium, Celeron | AMD Athlon, Phenom, Turion, Sempron | Testy | Zestawienia | Porównania

Kontakt: redakcja [at] benchit.pl

Warunki korzystania: serwis nie gwarantuje stuprocentowej poprawności przedstawianych wyników oraz nie poczuwa się do jakiejkolwiek odpowiedzialności związanej z wprowadzeniem kogokolwiek w błąd. Różność pomiarów zależy od przeprowadzanej procedury testowej i może występować w stosunku do wyników testów pochodzących z innych źródeł. Charakter serwisu jest czysto informacyjny, BenchIT.pl nie jest natomiast magazynem/czasopismem internetowym, lecz bazą danych w budowaniu której uczestniczą również użytkownicy portalu. Wszystkie treści zamieszczane na łamach portalu przez jego użytkowników stanowią ich własność intelektualną, do moderowania której zastrzega sobie prawo administracja, jednak nie bierze ona odpowiedzialności za jakość i charakter treści przez wspomniane osoby publikowanych.

Uwaga: Strona wykorzystuje (podobnie jak 99% stron w internecie) pliki COOKIES w celu ułatwienia przeglądania portalu. Ponieważ ktoś "mądry" postanowił, że należy o tym informować, informujemy również przy okazji, że strona wykorzystuje kod HTML. Jeżeli nie akceptujesz plików COOKIES oraz kodu HTML, jak najszybciej uciekaj do Mołdawii.